Když Ti život nabídne změnu, staň se změnou.

Běh nocí aneb Zlepšujeme svět

20. října 2013 v 10:00 | AluStaire |  Deníček de France
28. září

"Si on fera le grand, on verra la nuit."

Víkend u Colette nemůže probíhat jinak, než náročně. Někdo se mě tu vážně snaží zničit, nejprve strávím pět dní v Pekle s válečně sportovním režimem a poté mám co dělat, abych přežila sobotní program.

Začalo to ráno, v půl jedenácté, kdy mě z postele vytáhla vůně rozpečeného chleba
a marmelád. Poté jsem se odebrala vybalit nevábně vonící zavadlo, které mělo tu čest, nebo spíše smůlu, procestovat se mnou Ste Enimie. Tato činnost mi vydržela až do oběda, předložena mi byla kachna dovezená známými z Bordeaux. Nevím, zda tohle byla nejlepší volba na bolavý žaludek mé domácí. Následně jsem opustila dům a už se nezastavila.

Naší první zastávkou se stal bleší trh se starými krámy, ale hlavně knihami. Ještěže jsem své peníze nechala doma. Dále bylo nutné doplnit nádrž v našem prastarém autíčku a nakoupit něco málo jídla na zítra. V obchodě InterMarché jsme potkaly Colettinu dceru, která nám zakázala koupit zeleninu, že má prý přebytky na vlastní zahradě. Tak jsme se vydaly k ní domů, vykopat něco přímo z jejích záhonů. Vlastní krásný moderní dům s hloupými postaršími sousedy, kteří se strašně divili, že jim rozumím a kteří netušili, kde leží něco jako Česká republika.

Následuje ta nejhorší část: Od této větve Colletiny rodiny jsme se navrátily domů, kde mi Colette oznámila, že se bez ní účastním "Marche de nuit", akce pořádané jako sbírku pro lidi trpící Alzheimerem. K tomu patří i heslo nahoře. Za to, že ujdu šest kilometrů v noci, zaplatím dvanáct euro, parádní logika. Prošla jsem si to s naší sousedkou a jejím šestiletým synem. Cesta nám trvala přes hodinu a půl, po třech kilometrech přišlo občerstvení v podobě pomerančového džusíku a čokotyčinky. Během tohoto pochodu jsem pozorovali bouřku nad městem Saint Flour.

Vidina jídla, které se mělo podávat po úspěšném návratu, mě udržela naživu. To přišlo vniveč ihned, jakmile jsem zjistila, že se vydává pochybný párek s čočkou. Hlad okamžitě utekl. Ale nač si stěžovat, jen se obávám, že se dvanáctého pořádá obdoba tohoto počinu a já budu nucena se jí účastnit. Také nechci vědět, kolik má madame Colette známých, protože toho času, co jsme dnes strávily kecáním s, pro mě naprosto neznámými, lidmi, bylo nějak příliš.

29. září
Nedělní dopoledne se stalo symbolem odpočinku a jemné přípravy do školy. Převařovaly jsme marmelády, povídaly, prohlížely fotky, to mi přišlo moc fajn. Odpoledne jsem měly v plánu kino. Našla jsem zde "multikino" s několika promítacími sály. Nechaly jsme se doprovodit (= odvézt) naším sousedem, mužem paní, se kterou jsem se včera večer promenádovala. Na čem že jsem to byla při mé první návštěvě kina ve Francii? Na dokumentu Pierre Rabhi, au nom de la terre. Jak už hluboký název vypovídá, jedná se o film o muži zabývajícím se ekologickým zemědělstvím. Asi bych věděla o jiných věcech, za které dát šest euro raději. Ale vcelku se to zajímavé zdálo a zbytku kinosálu, asi dalším 22 lidem, se to určitě líbilo. Ano, účast se velice podobá přímým přenosům z různých výstav v našem děčínském biografu.

Možná bych se ještě mohla zmínit, že se moje domácí snaží zlepšit svět. Nejen nakupováním drahých biopotravin ve specializované prodejně a v Carrefouru, ale třeba organizováním stavby vesnice v Mali. Financování tohoto projektu by měl z části zajistit právě další běh městem pořádaný v sobotu 12. října.

Cestou domů jsme vyložili Colette, nabrali sousedova syna a vyrazili poslouchat jeleny v říji. Další nesmírný zážitek, jen kdyby tolik nepršelo. Zůstaly jsme v autě, pozorovali a pozorně poslouchali a při zpáteční cestě i viděli poměrně plaché jeleny i srny. Po návratu jsme společně večeřeli a Colette připravila i palačinky, další tři na mě ráno čekají. Také pro zítřek změním řidiče, soused se nabídl, tak schválně, jestli zase přijedu na první hodinu pozdě.

Noční bouřka nad St Flour
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama