Když Ti život nabídne změnu, staň se změnou.

Prosinec 2013

Svátek východní Evropy

3. prosince 2013 v 18:00 | AluStaire |  Deníček de France
22. listopadu
Ranní drama s tisknutím našeho pracovního listu na SVT jsme přečkaly a dokument nám byl vytištěn, ba dokonce doručen až do třídy. Na MPS (=laborky z fyzikochemie) jsme se opět pokoušeli vyluštit rádoby šifry; La chiffre de César a Cryptographie de Viguere (ta je hustá). Na tělocviku si Neriah NEvyhodila rameno, i přes fakt, že jsem opět hráli volejbal. A tentokrát jsme si nevedly vůbec špatně.

Po škole, kdy si mě Colette, sice až na podruhé, vyzvedla, jsme tahaly talíře a příbory z naší školní jídelny a vezly je do Centra medikosociálního, do sálu, kde se zítra bude konat svátek národů - tentokrát východní Evropa. Zde jsme i pomáhaly naaranžovat stoly a dekorace.

23. listopadu
Včera mi Colette oznámila, že budeme muset vstávat brzy. To se ovšem z její strany nekonalo a zase jsme přijely pozdě. To už vážně nikoho nepřekvapilo. Při cestě mě zvládla vyděsit svým způsobem řízení. Nejprve na naší polní cestičce, celé zasněžené, řídila jak drak, a když pustila volant a začala si malovat rty, měla jsem málem smrt.

V pořádku jsme se dopravily do centra všeho dění, a práce na přípravě jídla bylo tolik, že mi nejprve svěřili omývání zeleniny, poté jsem byla povýšena na krájení ryb. Prsty zůstaly všechny.

Živý hudební doprovod byl parádní, jídlo též. Ochutnali jsme polskou polévku, sibiřský salát, hlavní pokrm vytvořila paní z Ruska a dezerty pocházely ze všech možných částí východní Evropy. Pří přípravě polévky jsem si vzpomněla na tatínkovu oblíbenou hlášku: "Umí tady někdo vařit ve velkejch kotlích"?

Odpoledne, když program skončil, lidé se rozutekli a talíře byly umyty a spočítány, jsem zjistila, že jedna rodinka, která se také účastnila, u nás přespí. Čtyři Čečenci, otec vypadal jako terorista, nemluvící moc dobře francouzsky. Colette se ale mohla strhat, nakoupila mléko, aby měly dvě děti ráno kakao, a také v noci třikrát vstávala a zapínala rozbité topení. K večeři usmažila palačinky.


Také jsme zapálili oheň v krbu, u něhož jsme do jedenácti seděli a převážně jen poslouchali, jaká je politická situace v Čečensku, a jak byla válka, či jen pokus o válku a jak si celý svět myslí, že jsou Čečenci teroristé.

Welcome video

3. prosince 2013 v 12:46 | AluStaire a Neriah |  Deníček de France

Chladný život a pohádka na dobrou noc

2. prosince 2013 v 17:20 | AluStaire |  Deníček de France
21. listopadu
Velkoměsto Saint Flour přes noc zasáhla sněhová bouře, která způsobila naprostou kalamitu a to dosud sněžit nepřestalo (8:26). Také se nám někde zapomněla, nebo spíš zapadala, jedna členka početného učitelského sboru. V důsledku toho se naše vyučující na francouzštinu a klučičí obsazení třídy odešli ji vyhrabat. V této době jsme zakusili pocit anarchie v čele s naším učitelem fyziky.
Zanedlouho se však francouzštinářka vrátila a přinesla opravené písemky.

Oběd jsme shledaly výjimečně dobrým - kuskus s rybou, salát s tuňákem a buchta. I se svačinou nás mile překvapili, dostali jsme čokoládovou koblihu, ze které netekl olej. A málem bych zapomněla na historickou událost, jako součást oběda dnes byla i polévka! S rozmočeným, jinak na kámen tvrdým, chlebem chutnala báječně.

Ráda bych Vám sem napsala Kubovu narážku a decentní kritiku internátnického života. Situace: Kubík má v ruce koblihu jako svačinu pro internátnímu a dívčiny od nás ze třídy ho prosí, aby se s nimi rozdělil a on na to povídá: "Vy nejste internátníci, vy můžete odpoledne ven." Je dobré zjistit, že tento poněkud nevydařený systém ne*ere jenom Vás.

Po třech hodinách na dokumentu z SVT (=biologie a občanka zároveň) jsem si v jídelně všimla zajímavého faktu a to, že nám mizí lidi. Nejdříve malá černošská holčička, která už se asi nevrátí, poté dvě superuřvané drbny z college a teď další dvě malé holky. Zítra tam zbudeme jen já s Neriah. (Poznámka redakce: Na klučičím intru se nevyznám, ale přijde mi, že se počet jeho členů také zužuje.)

Večer jsem byla po další části projektu na výtvarku tak zničená, že jsem neměla sílu si s Neri♦ večer povídat, ona se tedy rozhodla vymyslet a převyprávět mi pohádku. Zde dodávám stručný obsah:


Pohádka, ve které král Neriah čte komiksy Avengerů, má bolavé rameno a krásnou dceru Kačenku, jež má být sežrána drakem. Tento drak je vlastně zakletý princ, disponující tak ohavným vzhledem, že byl po vysvobození odeslán expresní zásilkou na Mars. Aby král svou dceu provdal, uspořádal maškarní ples. Princezna šla za princeznu a zbytek pozvaných si oblékl kostým Batmana. Najednou se ale objevil zcela jiný převlek - Loki. Kačence se zalíbil a protančila s ním celou noc. Když se blížilo k půlnoci, měl Loki nějak na spěch. Pro tyto případy byla Kačenka velmi dobře pojištěna, přetřela totiž schody medem a princ se přilepil. Jeho maska Lokiho zmizela a princ se proměnil v Bena (=Cumberbatcha). Byl to chudý princ, protože jeho království zasáhl mor, ale už ho tam nemají a on ho naštěstí nechytl. Když se mu tedy podařilo vyzout z přilepených bot, požádal princeznu Kačenku o ruku - i o ten zbytek těla. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes.

Pohroma dle předpovědi a emoce, jak je nakreslím

1. prosince 2013 v 18:42 | AluStaire |  Deníček de France
19. listopadu
Dnešek si budu pamatovat jako den, kdy se to vážně podělalo, aneb se vyplnila Neri♦ina předtucha. Na třídní hodině nás učitel totálně rozsadil, přemístil a přesunul. Já jsem se s Clémence odstěhovala do zadních řad, ale po hodině jsem si za ním stejně došla, protože i se svými brýlemi zezadu nic nevidím. Také nás Čechy kompletně přejmenoval - já (Káťa) jsem Katarina, Kuba Yakub a z Neriah (Elišky) se stala Ilieska.

Na výtvarce mě profesorka úplně prokoukla, prý: "Ona ráda maluje portréty anglických herců." A ještě k tomu dodala: "Zlounů." (Na vysvětlenou: Už viděla můj portrét milovaného Benedikta Cumberbatche, který ztvárnil roli Khana, zlouna ze StarTreku, a dneska jsem pracovala na Lokim - zloun z Thora a Avengerů, zahrán fantastickým Tomem Hiddlestonem.)

Tímto dnešní pohroma neskončila. Večer jsem se s Neriah dohodla, že začneme pracovat na mém projektu na Art Plastique. Téma je zadáno jako portrét, emoce, ale samozřejmě to bereme jen jako volné doporučení. Připravily jsme Strach - nebudu nic vysvětlovat, radši poté přidám fotku - a právě v tomto momentu mi odpadl zubní implantát. Přivolaná bachařka byla značně vyděšená z mého momentálního vzezření, zachovala ale chladnou hlavu a zaasistovala i u hovoru s Colette, která zítra obvolá všechny možné zubaře.

20. listopadu
Ráno jsem se úspěšně vyhnula sportu, učitelka mě bez zubu cvičit nenachala. Ale vysvětlujte to spolužákům, kteří Vás shánějí a vyptávají se dotěrně, proč nejste na hodině. Tento úkol měla na starosti Neri♦.

Středeční volné odpoledne mi zůstalo, Colette domluvila schůzku u zubaře až na 19:00. Po obědě, kuřecím stehně s hranolkami, jsme s Neriah opustily intr a směřovaly do nákupní zóny. Neriah si koupila sadu na DS (doteď si nejsem jistá, co to přesně je) s motivem japonského seriálu. (Poznámka redakce: Oním seriálem je One Piece, do kterého je Neri♦ blázen, a vůbec nešlo o fakt, že se jednalo o sadu na DS. Byl to prostě pěkný penálek a pár dalších nesmyslů s obrázkem její oblíbené postavy.) Součástí tohoto balení byla i sluchátka, která jsme okamžitě musely vyzkoušet - nejprve nehrála vůbec, poté jsme písničku slyšely jako ozvěnu v jeskyni. (Teď už hrají normálně.) Při studijné dvouhodinovce jsme od bachařky dostaly wafli. Po zbytek času jsem jen nervozně seděla a čekala na okamžik, kdy se mám zvednout a odejít ven čekat na Colette.

Její zpoždění nečinilo ani pět minut a dopravily jsme se do zubařské ordinace. Zde jsme vysvětlovaly moji, poněkud prekérní, situaci. Zubař pochopil, že se jedná o implantát a je třeba ho zpátky přilepit. Doktor je milý starší pán s útulnou modře vymalovanou ordinací. Zub mi nalepil, zákrok našvindloval tak, že ho napsal na Colette, ale jeho cena byla přesto ohromná.

Nechala jsem se Colette odvézt zpátky na internát, kde jsem absolvovala VIP večeři sama jen s dozorem bachařky, které byla nesmírně milá a strašně se divila, že nechci žádný dezert. Ale jakmile jsme se vrátily na internát, odchytila Neriah a doslova jí nakázala, ať mi dá něco k jídlu, protože jsem nic nejedla. Přitom jsem odevzdala prázdný talíř.


20.listopadu také důležité datum pro všechny fanoušky BBC Sherlocka. Celosvětově se uspořádala akce Nakreslení čínského symbolu tři jako důkaz toho, že se nemůžeme dočkat třetí série, jejíž datum odvysílání pořád není jasné. Tento symbol se poprvé objevil v epizodě The Blind Baker.

Strach! Mírná inspirace vřískotem

Nic než prázdnota

Na co koukáš?

Temnota se blíží, věříš mi?

Kdo Tě sleduje na druhé straně...?

Už máš strach?

A teď něco veselejšího!

Smajlík

Nejroztomilejší ze všech roztomilých ksichtíků

Vždycky je lepší se usmívat.

Jůůůů, co to jéé?