Když Ti život nabídne změnu, staň se změnou.

Svátek východní Evropy

3. prosince 2013 v 18:00 | AluStaire |  Deníček de France
22. listopadu
Ranní drama s tisknutím našeho pracovního listu na SVT jsme přečkaly a dokument nám byl vytištěn, ba dokonce doručen až do třídy. Na MPS (=laborky z fyzikochemie) jsme se opět pokoušeli vyluštit rádoby šifry; La chiffre de César a Cryptographie de Viguere (ta je hustá). Na tělocviku si Neriah NEvyhodila rameno, i přes fakt, že jsem opět hráli volejbal. A tentokrát jsme si nevedly vůbec špatně.

Po škole, kdy si mě Colette, sice až na podruhé, vyzvedla, jsme tahaly talíře a příbory z naší školní jídelny a vezly je do Centra medikosociálního, do sálu, kde se zítra bude konat svátek národů - tentokrát východní Evropa. Zde jsme i pomáhaly naaranžovat stoly a dekorace.

23. listopadu
Včera mi Colette oznámila, že budeme muset vstávat brzy. To se ovšem z její strany nekonalo a zase jsme přijely pozdě. To už vážně nikoho nepřekvapilo. Při cestě mě zvládla vyděsit svým způsobem řízení. Nejprve na naší polní cestičce, celé zasněžené, řídila jak drak, a když pustila volant a začala si malovat rty, měla jsem málem smrt.

V pořádku jsme se dopravily do centra všeho dění, a práce na přípravě jídla bylo tolik, že mi nejprve svěřili omývání zeleniny, poté jsem byla povýšena na krájení ryb. Prsty zůstaly všechny.

Živý hudební doprovod byl parádní, jídlo též. Ochutnali jsme polskou polévku, sibiřský salát, hlavní pokrm vytvořila paní z Ruska a dezerty pocházely ze všech možných částí východní Evropy. Pří přípravě polévky jsem si vzpomněla na tatínkovu oblíbenou hlášku: "Umí tady někdo vařit ve velkejch kotlích"?

Odpoledne, když program skončil, lidé se rozutekli a talíře byly umyty a spočítány, jsem zjistila, že jedna rodinka, která se také účastnila, u nás přespí. Čtyři Čečenci, otec vypadal jako terorista, nemluvící moc dobře francouzsky. Colette se ale mohla strhat, nakoupila mléko, aby měly dvě děti ráno kakao, a také v noci třikrát vstávala a zapínala rozbité topení. K večeři usmažila palačinky.


Také jsme zapálili oheň v krbu, u něhož jsme do jedenácti seděli a převážně jen poslouchali, jaká je politická situace v Čečensku, a jak byla válka, či jen pokus o válku a jak si celý svět myslí, že jsou Čečenci teroristé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama