Když Ti život nabídne změnu, staň se změnou.

Marché de Noël

13. ledna 2014 v 18:07 | AluStaire |  Deníček de France

14. prosince
Dnešní den se nesl ve znamení Marché de Noël. Už včera jsem zjistila, že se v podstatě jedná vánoční trhy, zde nacpané do tří budov. Do kostela sv. Vincenta a dvou menších sálů. Naše škola byla umístěna ihned u vchodu do kostela, Colette prodávala v posledním, nevytopeném sále. Přišla jsem mezi prvními a měla hrozný strach, že mě nechají prodávat a já nebudu těm lidem rozumět. Nejdříve jsem nosila a krájela dorty, poté umývala nádobí. Když začalo chodit více lidí, došlo i na nejhorší. S vtipnými vánočními čepičkami jsme roznášeli kafe, kakao, horké víno a napečené dobroty. Mimo svůj pracovní rozvrh jsem se dočkala i české posily - Kačky. Svou přítomností nás u našeho stánku poctila i Colette.
Když mi po poledni skončila 'šichta', odevzdala jsem směšnou pokrývku hlavy a spolu s Kačkou jsme si šly prohlédnout, co zde lidé prodávají. A něco pěkného koupila, konkrétně náušnice s dortíky a dětské knížky. Já si nemohla pomoci, prodávaly dvě za jedno euro.
Potom jsem šla najít Colette, dojely jsme vyzvednout marocké dortíky (přiznávám se, že jsem jeden ochutnala). Zajely jsme i na rychlý nákup do Carrefouru a rychle domů, připravit oběd. Ten jsme měly sice až ve tři, ale za to jsme si dali "řízek" s hráškem. Miluju řízky, tyto sice nebyly domácí od maminky, ale krásné libové maso připravené zajímavým způsobem nemělo sebemenší chybičky.
Odpoledne, protože se počasí opravdu znatelně umoudřilo, jsem Colette vytáhla na menší procházku po okolí. Brodily jsme se blátem, místy i hlubokým navátým směhem. A tentokrát jsem si nezapomněla vzít foťák.
Navrátily jsme k páté hodině odpolední a pokračovaly v plánu. Ten nyní zněl: navštívit Suzi a ukázat jí, jak vyrobit rámeček na fotku nebo na obrázek. Spolu se mnou u Colettina výkladu asistoval i její tělesně postižený soused. Tato akce se trochu protáhla, zůstaly jsme i na večeři - polévku s nudlemi. Přitom jsme poslouchali slepého pianistu Andrea Bocceli, en duo avec Helene Ségara - Je vis pour elle (Vivo per Lei).


15. prosince
Jestli se někde nacházelo celé město a jeho přilehlé okolí, stoprocentně to bylo dnes odpoledne na Marché de Noël. V uzavřených prostorách trhu se nakumulovalo obrovské množství lidu. Absolutně nebylo možné se mezi nimi procpat. S Colette jsme pomaličku obešly všechny stánky, popovídaly si s prodejci, nakoupily dárky rodině a přátelům a šly se usadit ke stánku asociace, ve které Colette pracuje. Zde dámy, jež už dobře znám, prodávaly ručně vytvořené výrobky a koláče.
Já, jelikož oficiální ukončení této akce bylo plánováno až za dvě hodiny, dostala rozchod, vymotala se z proudícího davu a trošku se prošla starým městem. Jelikož na ulicích bylo také rušno, všechny možné butiky a krámky měly v tuto denní (vlastně i týdenní - máme tu neděli) dobu otevřeno.

Odbila šestá a my začaly uklízet. Všechny krabice jsme naplnily a odnesly. Také jsem potkala moji učitelku matematiky, která si tyká s Colette a jak jsem již zjistila, pochází z Alžířska a právě tam se s rodinou na Vánoce chystají odjet. Doma jsme si k večeři ohřály polévku a poslouchaly ČESKÉ vánoční koledy.

Vánoční trhy

Místo konání

Příprav v plném proudu

Výzdoba byla všude

Náš pultík

Zákulisí prodeje

Horké nápoje v akci

Koláč od AluS* a její paní domácí

AluStaire ani neochutnala

Přípravna palačinek

Otec Vánoc existuje!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama