Když Ti život nabídne změnu, staň se změnou.

Ve slavnostním duchu

16. ledna 2014 v 17:49 | AluStaire |  Deníček de France
19. prosince
Den začínal děsivými vyhlídkami na čtyři hodiny francouzštiny. Naštěstí došlo k sledování divadelního představení "Le Cid". Přitom jsem vysloveně trpěla. Nešlo ani tak o zážitky ze hry samotné, jako o zimu, která se vetřela už i do tříd. Topení nejeví žádné známky činnosti, přistoupila jsem tedy ke kroku, jemuž jsem se chtěla vyhnout - nasadit bundu.
V jídelně dětičky nechaly vzplanout mikrovlnku, takže jsme měli možnost cítit oder hořící umělé hmoty.
Odpolední vyučování fyzikochemie se stalo jedním z prvních, které mě bavilo. Nic zásadního jsme neprobírali a navíc nám učitel rozdal krabici čokoládiček. Clémence tvrdí, že se to tu tak dělá, asi má pravdu, od francouzštinářky jsme také nějaké bonbony dostali. Uznávám tuto tradici a jsem pevně rozhodnuta ji zavézt i u nás.
Zažili jsme první požární poplach (u nás na gymplu nám ho už pět let slibují). Celé cvičení probíhalo neohrabaně, zmateně a pomalu. Navíc ho jedna část školy naprosto ignorovala. Jen nechápu, proč se požární alarm (a celý poplach) nespustil s hořící mikrovlnou troubou dnes v jídelně.
Po skončení povinných studií jsme se odebrali do internátnické dlabací místnosti. Zde byl krásně naaranžován jeden táhlý stůl s vánočním papírovým ubrusem, na něm připravené příbory, skleničky, chleby a rozsvícené svíčky. Já bych toto označila za pohodovou vánoční atmosféru sváteční večeře, jen kdybych se o ni nedělila s Francouzi. To jsme viděli nejedno nevychované představení. Hlavně mě dojali blbečci, jenž seděli naproti nám a úmyslně ničili ubrus všemi složkami pokrmů.
Když dorazila paní ředitelka, hodování započalo. Jako předkrm nám náš oblíbený kuchař připravil salát s dresinkem, plátky salámu a kousky opečeného chleba s paštikou. Za hlavní chod bych považovala kroketky (jejich chuť mi připomínala bramborové knedlíky), maso a zelené fazolky. Poslední se dostavil dezert. Dokonalý dort - čokoposyp, bílý krém a těsto slepené třešňovým džemem a v tomto těstě byla zakamuflována pařížská šlehačka. Tak to nemělo chybu.

Teď prožíváme jemný závan anarchie, neboť nás dnes hlídá náhradní bachařka, protože Slonice je nemocná. Stále se tu svítí, televize běží a naše jména si ještě před chvilkou opisovala z cedulek nalepených vedle závěsu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama